✅ Pomoc w otwarciu firmy w Niemczech dla Polaków
Otwieranie dla Polakow firmy w Niemczech
Pomoc w otwarciu firmy w Niemczech dla Polaków
Polacy szukający możliwości zarobkowych w Niemczech coraz częściej zakładają firmy w tym kraju. Najczęściej są to firmy jednoosobowe typu gewerbe. Gewerbe to termin, z którym na pewno już się spotkałeś szukając informacji na temat możliwości podjęcia pracy w Niemczech. Taką formę działalności najczęściej wybierają nasi rodacy wyjeżdżający za naszą zachodnią granicę. Pozwala ona z jednej strony na swobodne i legalne wykonywanie swojego zawodu w poszukiwanych przez Niemców branżach np. w budowlance, opiece nad seniorami, hotelarstwie i turystyce, z drugiej przynosi nam wiele korzyści niedostępnych gdy prowadzimy firmę w Polsce, takich jak wysoka kwota wolna pod podatku, niskie podatki czy dofinansowanie dla rozpoczynających działalność w Niemczech przedsiębiorców.
Cechy prawdziwie działającej firmy gewerbe –tzw. samozatrudnienia:
-
żaden podmiot odgórnie nie nakazuje nam pracy w wyznaczonym czasie, wymiarze oraz miejscu, to my sami decydujemy o wyborze Klienta i zadaniach, jakie dla niego wykonujemy,
-
pozyskujemy nowych klientów i podejmujemy w tym kierunku działania marketingowe,
-
posiadamy lokal, adres pod którym funkcjonuje nasza firma,
-
posiadamy stosowne narzędzia do pracy, ubiór roboczy, samochód etc. a nie korzystamy w sposób stały i ciągły z narzędzi udostępnionych nam przez jednego zleceniodawcę,
-
wcześniej nie byliśmy pracownikiem firmy na rzecz, której obecnie świadczymy usługi, a firma ta nie jest jedynym kontrahentem gewerbe
Trzeba bardzo uważać, by nie zostać posądzonym o tzw. pozorne samozatrudnienie – pozwoli na to spełnienie wszystkich ww. warunków.
Założenie firmy w Niemczech łączyć się będzie z kilkoma formalnościami, których możesz dopełnić samodzielnie, ale zawsze zajmie Ci to więcej czasu niż gdybyś zlecił to profesjonalistom, np. doradcom z polskiego bura Carebiuro.
W zakresie obsługi nowopowstających firm w Niemczech zapewniamy:
-
użyczenie adresu zameldowania dla osób nie posiadających adresu lub nie planujących osiedlania się w Niemczech - konieczny do założenia działalności
-
skompletowanie dokumentów, wypełnienie wniosku oraz rejestracja firmy w urzędzie gminy
-
pozyskanie numeru identyfikacji podatkowej
-
rejestrację w branżowej izbie rzemieślniczej lub handlowej - gdy wymagane
-
usługi księgowe
-
doradztwo finansowo-podatkowe
Prowadząc legalnie firmę w Niemczech, nawet jeżeli jest ona jednoosobowa, podobnie jak w Polsce musimy ponosić pewne koszty, związane z jej prowadzeniem. Są to przede wszystkim podatki oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
W przypadku podatków z tytułu dochodów, mamy obowiązek nie tylko składania deklaracji do urzędu finansowego ale i comiesięcznego regulowania zaliczek na podatek dochodowy a jeżeli jesteśmy płatnikiem VAT do płacenia podatku VAT do niemieckiego fiskusa. Mamy też obowiązek płacenia podatku od działalności gospodarczej do urzędu gminy, w której działamy.
Kolejnym stałym kosztem w naszej firmie w Niemczech są składki na ubezpieczenie zdrowotne - bez ich regularnego opłacania nie tylko stracimy możliwość korzystania z niemieckiej służby zdrowia, ale możemy zostać uznani za nielegalnego emigranta w Niemczech. Jest to związane z powszechnym obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego jaki został wprowadzony w 2009 roku i który niemiecki urząd ds. emigracji respektuje z pełną surowością.
Pamiętaj ! Przepisy niemieckie mówią jednoznacznie, że każda osoba zameldowana w Niemczech, bez względu na status zawodowy, zobowiązana jest posiadać aktualne ubezpieczenie zdrowotne.

Polecane linki:
Mam gewerbe, ale co dalej?
Rejestrowanie własnej działalności
Gewerba a ubezpieczenie zdrowotne
Zakladanie firmy w Niemczech bez meldunku
Brak ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech
ubezpieczenie zdrowotne w niemczech